Menu

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – KFS

Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.

Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracownikówna konkurencyjnym rynku pracy.

Gdzie szukać dofinansowania szkoleń, kto rozdziela środki?

Uzyskaj dofinansowanie szkoleń w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i województwa nawet do 100% kosztów usług szkoleniowych.

Korzystaj z dofinansowania szkoleń – ubiegaj się  o wsparcie finansowe!

Powiatowe Urzędy Pracy rozdzielają środki  na dofinansowanie szkoleń pracowników i pracodawców. O środki może wystąpić każdy pracodawca, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę.

Dotacje z budżetu państwa na szkolenia dla przedsiębiorców i ich pracowników w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Pracodawca zatrudniający powyżej 10 pracowników, starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS w przypadku . W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Jednak całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Jak można uzyskać dofinansowanie kształcenia ustawicznego z KFS?

Złóż wniosek we właściwym urzędzie pracy.
  • Wsparcie szkoleń przyczyniających się do podniesienia kompetencji zawodowych
  • Dofinansowanie na poziomie od 80% do 100% całkowitej wartości szkolenia
  • Wnioski przyjmują i rozpatrują Powiatowe Urzędy Pracy właściwe dla siedziby pracodawcy

Do kogo kierowane jest wsparcie z KFS?

Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS 2023) mają na celu wspieranie inwestycji w kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.

  • O środki może wystąpić każdy pracodawca, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę i dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.
  • Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, współpracujący wyłącznie ze współmałżonkiem, zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło/ zlecenie/  kontrakt.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2024

Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy  w porozumieniu z Radą Rynku Pracy:  

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych  procesów, technologii i narzędzi pracy.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub  województwie zawodach deficytowych.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie  związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin  wielodzietnych.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
  6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
  7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
  8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.

 

Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy:

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej,  Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności  Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników  zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego  wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie  przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,  a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju  powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.

KFS 2024 – składanie wniosków o przyznanie środków

Pracodawca składa wniosek o przyznanie środków z KFS (Krajowy Fundusz Szkoleniowy) na konkretne kształcenie ustawiczne do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia przez niego działalności.

Gdzie uzyskać formularz wniosku o środki z KFS? – Pracodawcy zainteresowani ubieganiem się o środki na dofinansowanie szkoleń z KFS powinni skontaktować się z Powiatowym Urzędem Pracy właściwym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, aby uzyskać właściwy formularz. Wnioski należy składać zgodnie z terminami naboru określonymi przez konkretny Powiatowy Urząd Pracy.

Zasady składania wniosków do PUP i ich wzory – Uwaga! Każdy Urząd Pracy stosuje własne, odrębne zasady dotyczące składania wniosków i ich wzory. Przed złożeniem wniosku zaleca się sprawdzenie dostępność środków z KFS w Powiatowym Urzędzie Pracy.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Aby otrzymać szczegółowe informacje na temat wybranej oferty skonsultuj się z naszym doradcą.

telefon: 795 017 607
szkolenia@laurenpeso.pl